Maserati Grecale – 530 rasowych włoskich koni

Mięsiste nadwozie, typowo włoskie linie nawiązujące do Maserati 3200 GT i ponad 500 koni pod maską w najmocniejszej wersji – tak w skrócie można opisać Grecale. Nowy SUV wjeżdża na rynek z kilkumiesięcznym opóźnieniem, ale wygląda na to, że warto było czekać.

Na początek do salonów trafi wersja benzynowa i miękka hybryda. W przyszłym roku dołączy elektryk. Grecale dostępne będzie w trzech wersjach wyposażenia. Już same nazwy wywołują gęsią skrórkę: Trofeo, Modena i GT. Od razu wiadomo, że będzie szybko.

Najmocniejsze Trofeo napędza trzylitrowe V6 o mocy 530 koni. To trochę zmodyfikowana jednostka ze sportowego modelu MC20. Osiągi? Pierwsza setka w 3,8 sekundy i 285 km/h prędkości maksymalnej. Ekstraklasa!

Pozostałe wersje są miękkimi hybrydami o mocy 300 i 330 koni. W tym przypadku wykorzystano dwulitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy. Modena do setki przyspiesza w 5,4 a GT w 5,6 sekundy.

Auto ma 4846 mm długości, 1948 mm szerokości i 1670 mm wysokości a rozstaw osi wynosi 2901 mm. Nowy model jest pozycjonowany niżej niż Levante. Wewnątrz też jest grubo. Nie brakuje drewna, skóry i włókna węglowego. Po raz pierwszy w historii charakterystyczny analogowy zegarek Maserati zastąpiono cyfrowym. Mlaskać mogą jedynie tradycjonaliści, bo sterowanie większością funkcji odbywa się za pomocą dotykowych ekranów…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s